Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

11. Informacja Sygnalna Instytutu Finansów: Oprocentowanie depozytów Bankowych w Polsce w III kw. 2023 r.

Data dodania: 19 grudnia 2023


Instytut Finansów prezentuje kolejną Informację Sygnalną (nr 11/2023). Zawiera ona przegląd produktów depozytowych na polskim rynku, w trzecim kwartale 2023 roku. Zespół Analiz Behawioralnych i Badań Społecznych przedstawia kluczowe dane, skupiając się na oprocentowaniu rachunków bieżących, oszczędnościowych oraz lokat. Publikacja ukazuje zmiany w krajobrazie bankowości detalicznej.  

Oprocentowanie rachunków bieżących: Stabilność, ale i wyjątki 

W III kwartale 2023 roku większość banków utrzymuje zerowe oprocentowanie na rachunkach bieżących, podtrzymując trend z poprzednich kwartałów. Wyjątkiem są rachunki dla niepełnoletnich klientów, gdzie Santander Bank Polska oferuje 6,00%, PKO Bank Polski – 5,00%, Toyota Bank Polski – 1,50%, a Inteligo – 0,30%. Banki te utrzymują swoje oferty niezmiennie od pierwszego kwartału, co może wynikać ze strategii pozyskiwania nowych, młodych klientów.  

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych: Widać pewne zmiany  

W trzecim kwartale większość banków nie zmienia oprocentowania rachunków oszczędnościowych. Jednakże mBank wprowadza produkt oprocentowany na poziomie 8%, znacząco przewyższając wcześniejsze oferty na rynku. Również istotne jest obniżenie liczby banków oferujących oprocentowanie powyżej 5%, spadając z 14 w poprzednim kwartale do 12.  

Oprocentowanie lokat terminowych: Spadek średnich wartości i różnice nominalne 

W analizowanym okresie, oprocentowanie lokat terminowych oscyluje od 0,01% do 6,00%, a najwyższe oferuje Bank Nowy – 8,60%. Warto zauważyć, że średnie oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych wynosi 3,42%, podczas gdy w bankach z udziałem Skarbu Państwa 3,64%. Wzrosty i spadki oprocentowania odnotowano głównie wśród najwyższych wartości, co skutkuje zmniejszeniem zakresu oferowanego oprocentowania lokat.  

Wpływ na gospodarstwa domowe i perspektywy na tle inflacji 

Analiza trzech kwartałów depozytowo-oszczędnościowych produktów banków w Polsce dostarcza wiedzy dla oceny strategii banków oraz sytuacji gospodarstw domowych, w obliczu zmieniających się warunków makroekonomicznych. W kontekście inflacji i decyzji Rady Polityki Pieniężnej realne stopy procentowe na rachunkach depozytowo-oszczędnościowych są ujemne.  

 Najbardziej widoczne zmiany zaobserwowano w oprocentowaniu lokat terminowych, które w III kwartale 2023 roku uległy spadkowi w porównaniu do poprzedniego kwartału.  

Instytut Finansów dzięki systematycznym analizom i badaniom, pozostaje na bieżąco z rynkiem finansowym, dostarczając kluczowych informacji dla wszystkich zainteresowanych tematyką gospodarczą.   

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profili w social media, gdzie znajdą Państwo najświeższe informacje dotyczące analiz, publikacji i wydarzeń związanych z Instytutem Finansów.  

Zobacz więcej:

 

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność