Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Analiza wskaźników makroekonomicznych. Rentowność obligacji skarbowych

Tekst: Analiza wskaźników makroekonomicznych. Rentowność obligacji skarbowych.

Data dodania: 2 lutego 2023


W naszej najnowszej analizie makroekonomicznej zajmujemy się tematyką rentowności obligacji skarbowych na całym świecie.

Wyniki analizy na podstawie zgromadzonych przez nas danych są jednoznaczne. Rentowność obligacji rośnie na całym świecie. Można to było szczególnie wyraźnie dostrzec w ostatnich miesiącach 2022 roku. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2001 roku.

„Ostatnie dwie dekady, a szczególnie kilka lat poprzedzających pandemię COVID-19 to relatywnie niskie poziomy rentowności obligacji w wielu krajach. Ten wskaźnik, stanowiący wymierny wyznacznik kondycji gospodarki, uległ zachwianiu w różnych państwach w związku z geopolitycznymi i makroekonomicznymi problemami ostatnich lat. Zaliczyć do nich należy nie tylko pandemię, ale też w ogromnej mierze agresję Rosji na Ukrainę oraz przede wszystkim kryzys energetyczny i rosnącą inflację” – komentuje Łukasz Chrobak, dyrektor Instytutu Finansów.

Najniższy poziom rentowności obligacji skarbowych odnotowano w latach 2020-2021. Było to wynikiem m.in. inflacji utrzymującej się na niskim poziomie, obniżki stóp procentowych, a także wybuchu pandemii i działań rządów ukierunkowanych na przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom na gospodarkę. Począwszy od 2021 roku, sytuacja uległa odwróceniu. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do opublikowanej przez nas analizy, dostępnej pod linkiem: analiza.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność