Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Finanse publiczne od teraz bez tajemnic. Pierwsza taka publikacja

opracowanie system finansów publicznych www

Data dodania: 2 czerwca 2023


Instytut Finansów opublikował opracowanie „W jaki sposób państwo finansuje swoje działania? System finansów publicznych od kuchni”. To unikatowe kompendium wiedzy na temat funkcjonowania finansów publicznych.

Czym w zasadzie jest polityka fiskalna i jak działają finanse publiczne? Czy dług publiczny z założenia zawsze jest zły dla gospodarki? Jakie są skutki „drukowania” pieniądza przez bank centralny? Na te i inne pytania odpowiada w swoim opracowaniu Michał Ostrowski z Instytutu Finansów. Cel powstania publikacji? Przybliżenie wszystkim w jak najbardziej przystępny sposób mechanizmów, które rządzą finansami publicznymi oraz obalenie kilku mitów związanych z polityką fiskalną.

Jednym z fundamentów misji Instytutu Finansów jest edukacja. Tworzymy liczne badania dotyczące bieżących tematów gospodarczych, ale chcemy także zaznajamiać szerokiego odbiorcę z tematyką ekonomiczną. Temu właśnie służy nasze najnowsze dzieło. Połączyliśmy w nim wartość merytoryczną z przystępną formą, tak aby wiele trudnych i często skomplikowanych zagadnień stało się bardziej zrozumiałe dla wszystkich, którzy po tę publikację sięgną – mówi Łukasz Chrobak, Dyrektor Instytutu Finansów.

W opracowaniu „W jaki sposób państwo finansuje swoje działania? System finansów publicznych od kuchni” znaleźć można szczegółowe wyjaśnienie funkcjonowania sektora finansów publicznych jako systemu naczyń połączonych. Wyjaśniono jaką rolę pełni w nim obecnie budżet państwa i scharakteryzowano specyfikę dochodów i wydatków publicznych. Wszystko zawarte na około stu stronach. Choć publikacja ma charakter naukowy i pełna jest odniesień do różnorodnych źródeł, jest napisana prostym językiem, a wyjaśnienie poszczególnych terminów jest klarowne i pozbawione nadmiernie naukowego żargonu.

Autor opracowania, Michał Ostrowski, to absolwent prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracownik Instytutu Finansów. Jak podkreśla, jego celem było stworzenie przystępnej książki, dzięki której każdy mógłby lepiej poznać strukturę finansów publicznych i w łatwy sposób zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Polityka fiskalna w nieuchronny sposób kształtuje dużą część naszego życia. Jest niezbędna do zapewnienia z wielu dóbr publicznych takich jak edukacja czy opieka zdrowotna. Każdy z nas wielokrotnie słyszy pojęcia takie jak budżet, deficyt lub, zwłaszcza w ostatnim czasie – inflacja. Ale często nie wiemy, na czym owe problemy polegają i skąd się biorą. Nasza publikacja to łatwa w przełknięciu pigułka wiedzy dla tych, którzy chcieliby zwiększyć swoją świadomość na temat finansów publicznych – mówi autor.

Link do opracowania: opracowanie do pobrania.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność