Data dodania: 18 maja 2023
Instytut Finansów wraz z Akademią Leona Koźmińskiego zorganizował 18 maja 2023 r. konferencję naukową poświęconą tematyce zielonej transformacji. W debacie wziął udział ekspert Instytutu Finansów dr hab. Łukasz Jabłoński.
Europejska i globalna gospodarka są w fazie proekologicznej ewolucji. Wiodące firmy z branży energetycznej i przemysłowej realizują już i planują kolejne inwestycje mające na celu większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii. Procesy te wiążą się także z różnymi wyzwaniami. Tym problemem postanowili zająć się organizatorzy konferencji „Energia dla inflacji. Czy zielona transformacja przyspieszy inflację?”.
„Zawsze cieszy nas dobra i efektywna współpraca, którą podejmujemy z ośrodkami akademickimi. Możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczeń jest niezwykle cenna. Konferencje takie jak ta to znakomita droga do prowadzenia publicznego dyskursu dotyczącego aktualnych wyzwań” – mówi Łukasz Chrobak, Dyrektor Instytutu Finansów.
Jaka będzie przyszłość gospodarki w obliczu przemian proekologicznych? Na ile szok podażowy na rynkach energii spowodowany agresją Rosji na Ukrainę odpowiada za wzrost inflacji? Czy koszty transformacji energetycznej zostaną przerzucone na konsumentów? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy konferencji. Wśród nich znaleźli się naukowcy, ekonomiści oraz przedstawiciele sektora energetycznego.
Jednym z panelistów był dr hab. Łukasz Jabłoński z Instytutu Finansów, który wziął udział w debacie „Transformacja energetyczna i jej koszty dla gospodarki”. Wraz z nim w panelu pojawili się Wanda Buk – wiceprezes zarządu ds. regulacji w Polskiej Grupy Energetycznej, profesor Grzegorz Tchorek z Instytutu Energetyki, Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz dr Michał Kurtyka z Akademii Leona Koźmińskiego.
„Dziś światowa gospodarka znajduje się w newralgicznym położeniu – z jednej strony rozwój Odnawialnych Źródeł Energii jest nieuchronny, to konieczność. Z drugiej zaś wszystkie kraje Europy i świata mierzą się z problemami geopolitycznymi wpływającymi także na kwestie makroekonomiczne. Podczas naszego spotkania zastanawialiśmy się, jak pogodzić te rzeczywistości” – podkreśla dr hab. Łukasz Jabłoński, ekspert Instytutu Finansów.