Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Instytut Finansów na Kongresie Aglomeracji – rozmawialiśmy o finansach samorządów

kongres aglomeracji 2023

Data dodania: 5 czerwca 2023


Dr Katarzyna Obłąkowska, Kierownik Zespołu Analiz Behawioralnych i Badań Społecznych Instytutu Finansów, wzięła udział w II Kongresie Aglomeracji Kalisz 2023. Spotkanie zgromadziło przedsiębiorców, przedstawicieli administracji publicznej oraz liderów opinii.

Kongres Aglomeracji to wydarzenie, w ramach którego prelegenci podejmują tematy dotyczące społeczności lokalnych i rozwoju średnich aglomeracji. Debaty toczone podczas kongresu z zasady dotyczą kwestii gospodarczych i społecznych, związanych tak z obszarami miejskimi jak i pozamiejskimi. Nie inaczej było podczas drugiej edycji wydarzenia, która odbyła się w dniach 5-6 czerwca 2023 roku. Wśród jej patronów znalazł się Instytut Finansów.

Nie ma rozwoju w skali makro bez skutecznego rozwijania potencjału Polski lokalnej. Dlatego zagadnienia dotyczące średnich aglomeracji są niezmiernie istotne dla budowy polskiej gospodarki. Cieszymy się, że jako Instytut Finansów mogliśmy być częścią tak ważnego dyskursu prowadzonego podczas tego wydarzenia – komentuje Łukasz Chrobak, Dyrektor Instytutu Finansów.

Podczas konferencji odbywającej się w Kaliszu przeprowadzono kilkanaście paneli dyskusyjnych oraz prelekcji. W debacie „Finanse samorządów w niespokojnych czasach” wystąpiła dr Katarzyna Obłąkowska, Kierownik Zespołu Analiz Behawioralnych i Badań Społecznych Instytutu Finansów. Podczas panelu podejmowano kwestie stabilności finansowej wobec wyzwań ostatnich lat.

Nie ulega wątpliwości, że minione lata przyniosły trudne doświadczenia, którym musiały wychodzić naprzeciw samorządy i rząd. Wśród nich wymienić należy kryzys pandemiczny i związane z nim restrykcje sanitarne oraz wyzwania gospodarcze i społeczne, kwestie energetyczne, inflacyjne, tocząca się za naszą granicą wojna i jej skutki. Ostatnie lata uzmysłowiły nam wszystkim, że musimy być przygotowani do działania w sytuacjach trudnych do przewidzenia, które wymagają niezwykłej sprawności i komunikacji, a także, że tylko razem i w sposób skoordynowany, samorządy i rząd mogą skutecznie rozwijać Polskę i zabezpieczać potrzeby obywateli – mówi dr Katarzyna Obłąkowska.

Spotkanie otworzyła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, która w swoim przemówieniu podkreśliła rolę współpracy i dialogu z lokalnymi społecznościami na rzecz rozwoju gospodarczego.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność