Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Instytut Finansów wśród uczestników XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

MicrosoftTeams image (14)

Data dodania: 27 kwietnia 2023


Dyrektor Instytutu Finansów Łukasz Chrobak, dr Katarzyna Obłąkowska oraz dr Paweł Umiński znaleźli się wśród panelistów XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – największym w Europie Centralnej wydarzeniu łączącym świat administracji publicznej, biznesu i nauki.

Przedstawiciele Instytutu Finansów wzięli udział w 3 tematycznych debatach. Dyrektor Łukasz Chrobak był jednym z prelegentów sekcji poświęconej przyszłości pieniądza.

„Bardzo się cieszę, że jako Instytut Finansów mogliśmy wystąpić podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wydarzenia ostatnich lat, na czele ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę oraz pandemią COVID-19, dobitnie nam pokazały jak podatną na czynniki zewnętrzne jest sytuacja gospodarcza w skali kraju, a także świata. Takie wydarzenia, jak kongres w Katowicach, są niezbędnym przyczynkiem do dialogu dotyczącego kierunku zmian, których beneficjentami będą ludzie” – podkreśla Dyrektor Instytutu Finansów Łukasz Chrobak.

Pierwszym wystąpieniem przedstawiciela instytutu była obecność dr. Pawła Umińskiego w panelu pt. „Inflacja”. Wśród pozostałych uczestników dyskusji znaleźli się m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń oraz Elżbieta Chojna-Duch.

„Inflacja wydaje się być najpopularniejszym obecnie słowem w naszych codziennych dyskusjach. Trudno uciec od tego tematu, gdy widzimy dynamicznie zmieniające się ceny np. artykułów spożywczych. Przed gospodarką światową jeszcze wiele działań, w bardzo niepewnym otoczeniu, abyśmy mogli stwierdzić, że inflacja nie jest już problemem” – ocenia dr Paweł Umiński.

Reprezentująca Instytut Finansów dr Katarzyna Obłąkowska znalazła się wśród prelegentów sekcji „Kultura, miasto, biznes”. Obok ekspertki w dyskusji udział wzięli także samorządowcy i przedstawiciele jednostek kultury.

„Kultura jest dziedziną, która wybitnie zależy od finansowania ze środków publicznych. Obecnie instytucje kultury mierzą się z wieloma wyzwaniami ekonomicznymi. Władze centralne i samorządowe rozumiejąc wagę kultury dla rozwoju zarówno indywidualnego i społecznego obywateli, ale także gospodarczego w wymiarze lokalnym i kraju inwestują w działalność w tym obszarze. Ograniczenia finansowe oraz konieczność zbilansowania przychodów i kosztów, każą zastanawiać się i podejmować decyzje o tym, co będzie realizowane, jakie konkretne projekty kulturalne, ze szczególnym uwzględnieniem wzbogacania dziedzictwa narodowego, jak i wobec obowiązków konstytucyjnych oraz ustawowych” – zaznacza dr Katarzyna Obłąkowska.

Łącznie w XV Europejskim Kongresie Ekonomicznym w Katowicach udział wzięło około 11 tysięcy uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz, samorządów, sektora bankowego, administracji na poziomie krajowym i europejskim, biznesu, a także edukacji.

 

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność