Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

IP Box, czyli wsparcie przedsiębiorców i innowacyjności. Nowe opracowanie Instytutu Finansów

ip box www

Data dodania: 18 lipca 2023


Czym jest IP Box i jak może pomóc w rozwoju przedsiębiorstw? Odpowiadamy w najnowszym opracowaniu przygotowanym przez Instytut Finansów.

Elementem warunkującym istnienie i rozwój przedsiębiorstwa jest wprowadzanie i wykorzystanie w procesie produkcji nowych produktów, technologii i surowców. Działania te mają na celu zwiększenie konkurencyjności firmy na rynkach globalnych. O rozwiązaniu wspomagającym rozwój innowacyjności (a dzięki temu i konkurencyjności) piszemy w naszym najnowszym opracowaniu.

Tym rozwiązaniem jest IP Box. W skrócie to preferencyjne opodatkowanie z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – wprowadzone w 2019 roku w celu stymulowania rozwoju innowacyjności w przedsiębiorstwach. Istotą tej ulgi jest opodatkowanie według 5% stawki podatku dochodowego dochodów uzyskiwanych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą z określonych praw własności intelektualnej.

W naszym opracowaniu opisaliśmy IP Box w ujęciu praktycznym. Tak, aby każdy przedsiębiorca, który chce się dowiedzieć, jak dokładnie funkcjonuje to rozwiązanie, znalazł w tym miejscu wszelkie niezbędne informacje. To bardzo potrzebne, bo choć IP Box funkcjonuje od kilku lat, wciąż wielu właścicieli firm może potrzebować danych na temat tego, jak skutecznie z niego korzystać – mówi Łukasz Chrobak, Dyrektor Instytutu Finansów.

W dokumencie dostępnym na stronie Instytutu Finansów można znaleźć wiele istotnych faktów na temat rozwiązania wspierającego rozwój innowacyjności. Począwszy od określenia podmiotów uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania, przez katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej, aż po informacje, które wspomogą przedsiębiorców w wyliczaniu odpowiednich stawek, czy organizowaniu niezbędnej dokumentacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem!

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność