Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Nowa Informacja Sygnalna Instytutu Finansów: Analiza wydatków publicznych na zabezpieczenie granicy

granice www

Data dodania: 7 grudnia 2023


Analiza wydatków publicznych na zabezpieczenie granicy.

Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Finansów opublikował nową Informację Sygnalną (nr 10/2023) na temat wydatków publicznych związanych z budową zabezpieczenia granicy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Białorusi. Ta analiza, pełna merytorycznych danych, traktuje o opinii Polaków, co do kosztów ponoszonych na zabezpieczenia granicy.

Kryzys migracyjny, a reakcja Polski

Od 2015 roku Europa boryka się z kryzysem migracyjnym, który osiągnął apogeum w 2021 roku, na granicy z Białorusią. Instytut Finansów podjął się zadania polegającego na poznaniu zdania obywatelek i obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącego ponoszenia wydatków publicznych na zabezpieczenie granicy państwowej ze wschodnim sąsiadem.

Inwestycje w bezpieczeństwo graniczne

W roku 2022 Polska zdecydowała się na budowę bariery granicznej o długości 187 km i wysokości 5,5 m. Struktura opiera się na stalowych przęsłach, a jej dodatkowe zabezpieczenia obejmują urządzenia elektroniczne, takie jak czujniki ruchu i kamery.

Dramatyczny wzrost prób przekroczenia granicy

Dane przedstawione w Informacji Sygnalnej ukazują dramatyczny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W 2021 roku odnotowano aż 39 645 prób, co stanowiło znaczny wzrost w porównaniu do lat poprzednich.

Opinie społeczeństwa na temat wydatków publicznych

Wartościowe dane wynikające z badań przeprowadzonych przez Instytut Finansów w czerwcu 2023 r. pokazują, że 44,3% dorosłych Polaków popierało publiczne wydatki na budowę zabezpieczenia granicy, podczas gdy 29,6% było przeciwnego zdania. Analiza demograficzna dostarcza dodatkowych spostrzeżeń, wskazując na różnice w postrzeganiu w zależności od płci, wieku i wykształcenia.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Finansów we współpracy z agencją badawczą Grupa BST Sp. z o.o. w dniach 12–23 czerwca 2023 r. na reprezentatywnej próbie społeczeństwa polskiego w wieku 18+ .

Zachęcamy do zapoznania się z pełną analizą, która dostępna jest na naszej stronie, pod adresem: https://infin.gov.pl/badania/polacy-o-wydatkach-publicznych-na-budowe-zabezpieczenia-granicy-panstwowej-pomiedzy-rzeczpospolita-polska-a-republika-bialorusi-informacja-sygnalna-z-badan-instytutu-finansow/

 

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność