![granice www](https://infin.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/granice_www.png)
Data dodania: 7 grudnia 2023
Analiza wydatków publicznych na zabezpieczenie granicy.
Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Finansów opublikował nową Informację Sygnalną (nr 10/2023) na temat wydatków publicznych związanych z budową zabezpieczenia granicy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Białorusi. Ta analiza, pełna merytorycznych danych, traktuje o opinii Polaków, co do kosztów ponoszonych na zabezpieczenia granicy.
Kryzys migracyjny, a reakcja Polski
Od 2015 roku Europa boryka się z kryzysem migracyjnym, który osiągnął apogeum w 2021 roku, na granicy z Białorusią. Instytut Finansów podjął się zadania polegającego na poznaniu zdania obywatelek i obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącego ponoszenia wydatków publicznych na zabezpieczenie granicy państwowej ze wschodnim sąsiadem.
Inwestycje w bezpieczeństwo graniczne
W roku 2022 Polska zdecydowała się na budowę bariery granicznej o długości 187 km i wysokości 5,5 m. Struktura opiera się na stalowych przęsłach, a jej dodatkowe zabezpieczenia obejmują urządzenia elektroniczne, takie jak czujniki ruchu i kamery.
Dramatyczny wzrost prób przekroczenia granicy
Dane przedstawione w Informacji Sygnalnej ukazują dramatyczny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W 2021 roku odnotowano aż 39 645 prób, co stanowiło znaczny wzrost w porównaniu do lat poprzednich.
Opinie społeczeństwa na temat wydatków publicznych
Wartościowe dane wynikające z badań przeprowadzonych przez Instytut Finansów w czerwcu 2023 r. pokazują, że 44,3% dorosłych Polaków popierało publiczne wydatki na budowę zabezpieczenia granicy, podczas gdy 29,6% było przeciwnego zdania. Analiza demograficzna dostarcza dodatkowych spostrzeżeń, wskazując na różnice w postrzeganiu w zależności od płci, wieku i wykształcenia.
Badanie przeprowadzone przez Instytut Finansów we współpracy z agencją badawczą Grupa BST Sp. z o.o. w dniach 12–23 czerwca 2023 r. na reprezentatywnej próbie społeczeństwa polskiego w wieku 18+ .
Zachęcamy do zapoznania się z pełną analizą, która dostępna jest na naszej stronie, pod adresem: https://infin.gov.pl/badania/polacy-o-wydatkach-publicznych-na-budowe-zabezpieczenia-granicy-panstwowej-pomiedzy-rzeczpospolita-polska-a-republika-bialorusi-informacja-sygnalna-z-badan-instytutu-finansow/