Data dodania: 12 grudnia 2022
Raport Instytutu Finansów opisuje istotny temat rozwiązań legislacyjnych sprzyjających innowacyjnej gospodarce
Ostatnie lata to czas wzrostu znaczenia gospodarki opartej na wiedzy. Innowacje oraz działalność badawczo-rozwojowa są kluczowe w osiąganiu wzrostu gospodarczego przez państwa rozwinięte. Dostrzegając możliwości i niezliczone korzyści, jakie daje taki typ gospodarki, państwa coraz częściej decydują się na wprowadzanie do swoich przepisów regulacji, która ma wspierać rozwój w tych kluczowych obszarach. Analiza tych rozwiązań jest przedmiotem niniejszego raportu.
Omawiając najciekawsze rozwiązania wspierające innowacyjną gospodarkę, autorzy najpierw przybliżają znaczenie związanych z nią pojęć. Czym jest innowacja? Czym jest działalność B+R? Czy te pojęcia są tożsame, czy może się od siebie różnią? Pojęcia te zostały wyjaśnione w oparciu o aktualne międzynarodowe podręczniki tematyczne.
Na łamach niniejszego opracowania analizie zostały poddane rozwiązania funkcjonujące w dziesięciu europejskich państwach. Grupa badawcza została wybrana w sposób umożliwiający przeanalizowanie zarówno największych gospodarek naszego kontynentu (Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii), jak i krajów sąsiednich, będących na podobnym poziomie rozwoju (przykładowo pozostali członkowie Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechy, Słowacja i Węgry). W ramach analizy skupiono się z jednej strony na preferencjach w zakresie danin, które takie „innowacyjne” podmioty muszą płacić (podatki, składki na ubezpieczenia społeczne itp.), a z drugiej – na wszelkich programach finansowania tego typu działalności ze środków publicznych.
Pomysły zaczerpnięte z innych krajów zestawione są w ostatnim rozdziale z rozwiązaniami funkcjonującymi w Polsce. Opisano historię ewolucji instrumentów wsparcia innowacji i B+R do dzisiaj. W jaki sposób możemy bardziej zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce? Potencjalne obszary rozwoju na bazie inspiracji rozwiązaniami z przeanalizowanych krajów wskazane zostały na końcu Raportu.