Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Opodatkowanie nieruchomości w Polsce. Raport Instytutu Finansów połączony z ekspercką debatą

raport nieruchomosci www akt.

Data dodania: 21 marca 2023


Instytut Finansów zaprezentował raport pt. „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. W jego przygotowanie zaangażowane było szerokie grono niezależnych ekspertów ze środowisk akademickich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu w Białymstoku. Premiera raportu połączona została z debatą na temat podatku od nieruchomości, jego obecnego kształtu oraz możliwych alternatyw.

Premiera raportu dotyczącego opodatkowania nieruchomości w Polsce odbyła się 21 marca w siedzibie Ministerstwa Finansów w Warszawie. Udział wzięli w niej autorzy raportu, w tym dr hab. Paweł Felis, prof. SGH, a także przedstawiciele Instytutu Finansów oraz dziennikarze z mediów ekonomicznych i zajmujących się tematyką nieruchomości. Celem przyświecającym wydarzeniu była nie tylko prezentacja wyników badań przeprowadzonych przez dziewięcioosobowy zespół zgromadzony przez Instytut Finansów, ale też debata w gronie eksperckim na temat problemów podatku od nieruchomości.

Zainicjowana przez nas publikacja to dzieło znakomitych niezależnych ekspertów. Chcemy przyczyniać się do wnikliwych badań polskiego sektora finansów. Naszym celem jest także tworzenie przestrzeni do dialogu na temat kluczowych zagadnień. Dlatego też premierę raportu połączyliśmy z debatą odbywającą się w kameralnym gronie. Nie chcieliśmy, by była to zwykła prezentacja wyników badań – mówi Łukasz Chrobak, Dyrektor Instytutu Finansów.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano najważniejsze elementy raportu „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian” i płynące z niego wnioski. Prezentacji wyników badań dokonał cały zebrany zespół współautorów.

W naszym Raporcie staramy się ukazać wiele mankamentów obecnego systemu podatkowego, które przemawiają za potrzebą zmiany. Co więcej, w autorskich analizach pragnęliśmy wskazać możliwe kierunki racjonalizacji systemu podatkowego, który powinien służyć zarówno budżetom gmin, jak i interesom społeczności lokalnych – stwierdza redaktor raportu dr hab. Paweł Felis, prof. SGH.

Jak podkreślali inicjatorzy opracowania, celem raportu nie jest rekomendowanie określonych rozwiązań w zakresie podatku od nieruchomości, lecz dogłębna analiza rozmaitych wariantów, według których mógłby funkcjonować ten podatek. Temu służą poszczególne części raportu, począwszy od tych wskazujących mankamenty obecnych regulacji, aż po wykaz rozmaitych koncepcji funkcjonowania daniny, jak choćby strefowania podatkowego.

To opracowanie naukowe, w którym autorzy stawiają pytania, zbierają dane i wyciągają wnioski, nie stawiają się jednak w roli rozjemców i decydentów. W Instytucie Finansów zależy nam na wysokiej jakości merytorycznej analiz i pobudzaniu dyskursu – dodaje Łukasz Chrobak.

Autorzy Raportu „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”:

Zapraszamy do zapoznania się z raportem: raport.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność