
Data dodania: 7 grudnia 2022
Już 15 grudnia swoją premierę będzie mieć „Almanach polskiej myśli ekonomicznej XX wieku”, szczególna publikacja stworzona przez ekspertów Akademii Zamoyskiej z inicjatywy Instytutu Finansów. Partnerska współpraca InFin z Akademią, w ramach tego wyjątkowego projektu, miała na celu upamiętnienie sylwetek i idei najbardziej wybitnych polskich ekonomistów na przestrzeni dekad.
Instytut Finansów we współpracy z Akademią Zamojską postanowił zebrać w jednym miejscu wiedzę na temat najważniejszych polskich ekonomistów XX wieku. Premiera almanachu będzie miała miejsce 15 grudnia 2022 roku w Zamościu, jednak już dziś jednak rozpoczynamy cykl, w którym systematycznie będziemy przybliżać sylwetki dwudziestu wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie ekonomii, których myśl i dokonania przedstawione zostały w opracowaniu.
Źródło: Narodowe Archiwum Państwowe
Biliński Leon
Leon Biliński urodził się 15 czerwca 1846 w Zaleszczykach a zmarł 15 czerwca 1923 w Wiedniu. Był polskim politykiem, ekonomistą, profesorem i rektorem Uniwersytetu Lwowskiego, dr. honoris causa prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1900 oraz Ministrem Skarbu Austro-Węgier i Polski. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił krótko funkcję ministra skarbu w rządzie premiera Paderewskiego (1919). Będąc prezydentem nowo utworzonego Banku Polsko-Austriackiego prowadził działania na rzecz nawiązania stosunków ekonomicznych polsko-austriackich. Jako polityk reprezentował poglądy konserwatywne mimo zainteresowań socjalizmem, występował zdecydowanie przeciwko ekonomii socjalistycznej.
Polityka ekonomiczna państwa, polityka społeczna, finanse i polityka agrarna były przedmiotem jego pracy naukowej. Przedstawił naukowe uzasadnienie prawa państwa do kierowania sprawami ekonomicznymi kraju; za obowiązek państwa uznał również poprawę warunków życia i pracy robotników. Obroty zagraniczne złotem w systemie walutowym Austro-Węgier zastąpił obiegiem waluty pozłacanej.
Źródło: Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Caro Leopold
Urodził się 27 maja 1864 we Lwowie a zmarł 8 lutego 1939 we Lwowie. Był polskim ekonomistą, adwokatem oraz profesorem Politechniki Lwowskiej. Zwolennik i prekursor tzw. solidaryzmu katolickiego czego przykładem jest jego praca pt. „Solidaryzm”.
Leopold Caro w znacznym stopniu wpłynął na ukształtowanie i rozwój ruchu ekonomistów polskich. Referat na temat karteli i ustawodawstwie kartelowym, okazał się istotnym zaczynem dla podjęcia inicjatywy ustawodawczej.