Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Przed nami wyjątkowa publikacja na temat polskiej ekonomii

Tekst: Almanach polskiej myśli ekonomicznej XX wieku. Ludzie - działalność - idee.

Data dodania: 7 grudnia 2022


Już 15 grudnia swoją premierę będzie mieć „Almanach polskiej myśli ekonomicznej XX wieku”, szczególna publikacja stworzona przez ekspertów Akademii Zamoyskiej  z inicjatywy Instytutu Finansów. Partnerska współpraca InFin z Akademią, w ramach tego wyjątkowego projektu, miała na celu upamiętnienie sylwetek i idei najbardziej wybitnych polskich ekonomistów na przestrzeni dekad.

Instytut Finansów we współpracy  z Akademią Zamojską postanowił zebrać w jednym miejscu wiedzę na temat najważniejszych polskich ekonomistów XX wieku. Premiera almanachu będzie miała miejsce 15 grudnia 2022 roku w Zamościu, jednak już dziś jednak rozpoczynamy cykl, w którym systematycznie będziemy przybliżać sylwetki dwudziestu wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie ekonomii, których myśl i dokonania przedstawione zostały w opracowaniu.

Leon Biliński

Źródło: Narodowe Archiwum Państwowe

Biliński Leon 

Leon Biliński urodził się 15 czerwca 1846 w Zaleszczykach a  zmarł 15 czerwca 1923 w Wiedniu. Był polskim politykiem, ekonomistą, profesorem i rektorem Uniwersytetu Lwowskiego, dr. honoris causa prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1900 oraz Ministrem Skarbu Austro-Węgier i Polski. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił krótko funkcję ministra skarbu w rządzie premiera Paderewskiego (1919). Będąc prezydentem nowo utworzonego Banku Polsko-Austriackiego prowadził działania na rzecz nawiązania stosunków ekonomicznych polsko-austriackich. Jako polityk reprezentował poglądy konserwatywne mimo zainteresowań socjalizmem, występował zdecydowanie przeciwko ekonomii socjalistycznej.

Polityka ekonomiczna państwa, polityka społeczna, finanse i polityka agrarna były przedmiotem jego pracy naukowej. Przedstawił naukowe uzasadnienie prawa państwa do kierowania sprawami ekonomicznymi kraju; za obowiązek państwa uznał również poprawę warunków życia i pracy robotników. Obroty zagraniczne złotem w systemie walutowym Austro-Węgier zastąpił obiegiem waluty pozłacanej.

Leopold Caro

Źródło: Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Caro Leopold 

 Urodził się 27 maja 1864 we Lwowie a zmarł 8 lutego 1939 we Lwowie. Był polskim ekonomistą, adwokatem oraz  profesorem Politechniki Lwowskiej. Zwolennik i prekursor tzw. solidaryzmu katolickiego czego przykładem jest jego praca pt. „Solidaryzm”.

 Leopold Caro w znacznym stopniu wpłynął na ukształtowanie i rozwój ruchu ekonomistów polskich. Referat na temat karteli i ustawodawstwie kartelowym, okazał się istotnym zaczynem dla podjęcia inicjatywy ustawodawczej.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność