Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

System finansów publicznych w wykładzie Michała Ostrowskiego

InFin010 1

Data dodania: 5 grudnia 2023


W ostatnim wydarzeniu Instytutu Finansów, Michał Ostrowski zaprezentował wykład pt.: „Systemu finansów publicznych w obliczu konsolidacji”. Spotkanie, które miało miejsce 5 grudnia 2023 r. w siedzibie Instytutu Finansów, dostarczyło uczestnikom nie tylko ważnych spostrzeżeń, ale także szerszego zrozumienia kluczowych wyzwań i perspektyw dla polskiego systemu finansów publicznych.

Edukacja, a zrozumienie finansów publicznych

Dyskusja podczas wykładu, nie tylko dotyczyła statystyk, ale także była zdarzeniem edukacyjnym. Uczestnicy spotkania mieli okazję zgłębić m.in. tajniki potrzeb jednostkowych i zbiorowych, poznać prawo wielkich liczb, zasady emisji obligacji, mechanizm refinansowania długu, a także zrozumieć składowe finansów publicznych i metodologię badania wydatków państwa w Polsce i za granicą. Słuchacze mieli możliwość szerszego zrozumienia finansowania działań państwa w stosunku do potrzeb obywateli.

– Żeby zrozumieć jak ważne są finanse publiczne wystarczy wziąć do ręki Konstytucję, w której ustalono zobowiązania państwa wobec obywateli – powiedział prelegent i pracownik Instytutu Finansów, Michał Ostrowski. – Bez systemu finansów publicznych państwo nie jest w stanie zapewnić edukacji, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa, czy jakiejkolwiek innej wartości do której zobowiązało się w umowie społecznej przed swoimi obywatelami – akcentował twórca opracowania „System finansów publicznych od kuchni”.

Panel ekspertów

Wzbogacając wykład, Instytut Finansów zorganizował panel ekspertów, w którym uczestniczyli cenieni badacze gospodarki i finansów. Dr hab. Przemysław Panfil z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Michał Bitner z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marek Skawiński – Dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów poszerzyli perspektywę na temat rozwoju systemu finansów publicznych w Polsce o międzynarodowy kontekst postrzegania tego zagadnienia.

Wnioski i dalsze kierunki rozwoju

Wykład Michała Ostrowskiego oraz panel ekspertów dostarczyły nie tylko aktualnych informacji, ale także skłoniły do refleksji nad przyszłością polskiego systemu finansów publicznych. To wydarzenie było nie tylko edukacyjne, ale również inspirujące, stawiając pytania o dalsze kierunki rozwoju finansów publicznych w kraju i Unii Europejskiej.

Instytut Finansów kontynuuje swoją misję dostarczania eksperckiej wiedzy i budowania platformy dla ważnych dyskusji na temat finansów publicznych w Polsce.

Śledźcie naszą stronę internetową oraz media społecznościowe, aby być na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami i analizami.

Przypominamy, że publikację Michała Ostrowskiego można pobrać bezpłatnie pod adresem: https://infin.gov.pl/opracowania/w-jaki-sposob-panstwo-finansuje-swoje-dzialania/

 

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność