
Data dodania: 9 grudnia 2022
Ulga IP BOX (inaczej innovation box) jest jedną z ciekawszych ulg oferowaną przez ustawy o podatkach dochodowych w polskim systemie podatkowym. Pozwala ona na preferencyjne (zaledwie 5%) opodatkowanie dochodów powstałych przy wykorzystaniu kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jednakże zarówno ustawa o CIT jak i ustawa o PIT limituje możliwość opodatkowania przedmiotów dochodów. W jaki sposób?
Podatnik wyliczając wysokość dochodu, dla którego może zastosować preferencyjną stawkę podatku, musi także uwzględnić wysokość wskaźnika nexus, bowiem dochód, który można opodatkować 5% stawką podatku dochodowego, to nic innego jak iloczyn całości dochodów kwalifikowanych oraz wskaźnika nexus.
Natomiast należy wspomnieć, że w przypadku, gdy w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej podatnik prowadzi prace nad więcej niż jednym kwalifikowanym IP, konieczne jest, aby wskaźnik nexus został wyliczony osobno dla poszczególnego kwalifikowanego IP.
Jak należy obliczać wskaźnik nexus?
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT oraz art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) * 1,3
a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
- prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
- nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych, związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3 (odpowiednio art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT),
- nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 (odpowiednio art. a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT),
- nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Wartość wskaźnika nexus określa się od 0 do 1. Jeżeli wynosi więcej niż 1 to należy zastosować maksymalną możliwą wartość wskaźnika.
Z wyżej przedstawionego wzoru można wywnioskować, że im większy udział kosztów związanych z bezpośrednio prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową (dalej jako B+R), tzn. z działalnością, którą podatnik prowadził we własnym zakresie lub nabywał wyniki prac B+R od podmiotów niepowiązanych, tym wyższy będzie przedmiotowy wskaźnik (co oczywiście przekłada się na większą wysokość dochodu kwalifikowanego, dla którego możemy zastosować preferencyjną stawkę 5%).
Natomiast, w sytuacji, gdy podatnik nabywał wyniki prac B+R od podmiotu powiązanego lub nabywał gotowe (nie wytworzone przez siebie) kwalifikowane prawo własności, wartość wskaźnika nexus będzie się odpowiednio zmniejszać, co w następstwie będzie skutkowało zmniejszeniem wartości kwalifikowanych dochodów, które można opodatkować preferencyjną stawką.
Podsumowując powyższe: aby podatnik mógł maksymalnie skorzystać z ulgi IP BOX, wskazane jest, by koszty, które są związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową były przypisane w jak największej części do jego własnej, bezpośredniej działalności.