Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Wykład doktora Pawła Umińskiego w ramach 8. edycji Letniej Szkoły Go4Poland

go4poland dr uminski

Data dodania: 14 września 2023


Doktor Paweł Umiński, ekspert Instytutu Finansów, przedstawił wykład poświęcony zagadnieniom emisji pieniądza w ramach kolejnej edycji Szkoły Letniej Go4Poland.

Go4Poland to inicjatywa realizowana od lat przez Fundację Giełdy Papierów Wartościowych. To część działalności edukacyjnej służącej budowaniu zaufania do rynku kapitałowego i funkcjonujących na nim podmiotów. W ramach Go4Poland realizowane są liczne spotkania i wykłady z udziałem cenionych ekspertów.

Taki właśnie był wykład, który poprowadził doktor Paweł Umiński, ekspert i kierownik Zespołu Makroekonomicznego Instytutu Finansów. W ramach Szkoły Letniej Go4Poland przedstawił prelekcję na temat „Kreacja pieniądza we współczesnej gospodarce”.

Podczas wykładu poruszane były kwestie dotyczące makroekonomii i kondycji współczesnej gospodarki. Doktor analizował także kwestie różnych rodzajów pieniądza i jego emisji przez banki.

„Reakcja wielu gospodarek na świecie na globalny kryzys finansowy w 2008 roku oraz na kryzys spowodowany pandemią COVID-19 w 2020 roku była zupełnie inna – w 2008 skupiono się na sektorze bankowym i zapewnieniu mu płynności, a w 2020 za cel postawiono sobie utrzymanie dochodów gospodarstw domowych i utrzymanie zatrudnienia w gospodarce” – stwierdził doktor Paweł Umiński.

Ponadto nasz ekspert przedstawiał szczegółowo proces emisji pieniądza. Mówił także o tym, jakie ów proces ma konsekwencje dla gospodarki.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność