Dług publiczny to suma wszystkich niespłaconych zobowiązań rządu i pozostałych podmiotów z sektora finansów publicznych w stosunku do wierzycieli krajowych i zagranicznych. Wlicza się do niego różnego rodzaju zobowiązania, takie jak kredyty i pożyczki, wyemitowane papiery wartościowe, przyjęte depozyty czy inne zobowiązania wynikające z prawomocnych orzeczeń sądów.
Badanie przeprowadzone przez Instytut Finansów we współpracy z agencją badawczą Grupa BST Sp. z o.o. w dniach 15–31 maja 2023 r. na reprezentatywnej próbie społeczeństwa polskiego w wieku 18+ przyniosło wiedzę na ten temat opinii publicznej w zakresie wysokości długu publicznego, czyli długu sektora finansów publicznych na tle krajów Unii Europejskiej (UE). Maksymalny błąd statystyczny przedstawionych danych wynosi +/–3,1%.
W celu skonfrontowania opinii Polaków na temat wysokości zadłużenia publicznego Polski ze stanem faktycznym, w pierwszej kolejności zaprezentowano dane ilustrujące zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Następnie zaprezentowano wyniki badania opinii Polaków na temat wielkości zadłużenia w Polsce na tle 27 krajów UE.