Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Polacy o zmianach w opodatkowaniu przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych. Informacja Sygnalna z badań Instytutu Finansów

03/2023

Opodatkowanie przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych wprowadzono w Polsce w 2001 r.1 Początkowo opodatkowano dochody z oszczędności (dochody odsetkowe) – od odsetek ze środków umieszczonych w depozytach i lokatach bankowych. Następnie zaś, od 1 stycznia 2004 r., wprowadzono podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek giełdowy) – od inwestycji kapitałowych, ujednolicając stawkę.

W niniejszym opracowaniu opodatkowanie to nazywane jest podatkiem od przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych2. Choć należy wskazać, iż nie ma takiego podatku, a mowa jest o części Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350) i opodatkowaniu źródeł wskazanych w art. 30a i 30b tej ustawy.

Potocznie podatek ten nazywany jest różnie, tj. podatek od zysków kapitałowych, podatek od dochodów kapitałowych, podatek Belki, podatek od oszczędności, podatek od dochodów z oszczędności, podatek giełdowy, podatek od zysków z oszczędności i inwestycji kapitałowych.

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność