Otwórz menu
Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę

Ostatni zjazd III edycji Akademii Instytutu Finansów: Wiedza, dyskusje, emocje

Data dodania: 5 marca 2024


Na co zwracają uwagę najważniejsze podmioty inwestujące w Polsce? Jakie są ekonomiczne i moralne aspekty migracji? Czy społeczeństwo i gospodarka wynoszą jakieś lekcje z wielkich kryzysów?

Te zagadnienia zdominowały 6. zjazd III edycji Akademii Instytutu Finansów. Zwieńczeniem wykładów i towarzyszącej im dyskusji było uroczyste zakończenie połączone z rozdaniem dyplomów oraz wręczeniem nagród aż czterem finalistom!

Zanim jednak doszło do wyłonienia czwórki finalistów, uczestnicy wydarzenia wysłuchali trzech wyjątkowych wykładów. Czym tym razem podzielili się eksperci ze słuchaczami?

Finanse publiczne w oczach najważniejszych inwestorów

Karol Czarnecki, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów, przedstawił zagadnienia związane z inwestowaniem w Polsce. Prezentacja i prelekcja obejmowały problematykę długu publicznego, prognozowaną przez różne ośrodki analityczne inflację, procesy koniunkturalne i inne zagadnienia, które interesują zagraniczne instytucje w kontekście inwestowania w Polsce.

Moralne i ekonomiczne zagadnienia migracji

Dr hab. Marcin Gorazda z Centrum Kopernikańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wykładu, któremu towarzyszyła ożywiona dyskusja, opowiedział o mitach dotyczących migracji. Zagadnienia globalnych zmian klimatycznych, zmian demograficznych, przedstawił w kontekście korzyści i zagrożeń związanych z masowym przemieszczaniem się osób. W prezentacji nie zabrakło danych odnoszących się do wpływu przemieszania się ludności na globalne PKB, systemy polityczne i prawne.

IMG 9169

Jakie lekcje wynosimy z globalnych kryzysów?

Ekspert Instytutu Finansów, dr hab. Łukasz Jabłoński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Akademii Instytutu Finansów, opowiedział, jakie lekcje wynosi gospodarka, społeczeństwo i polityka fiskalna z wielkich kryzysów. Profesor Jabłoński akcentował cechy wspólne charakteryzujące kryzysym.in.: spadek produkcji, wzrost bezrobocia, bankructwa przedsiębiorstw, ogólne zubożenie. W swojej prezentacji prof. Łukasz Jabłoński wskazał, że kryzys to nieodłączny element cyklu koniunkturalnego, mający różne mechanizmy. Ekspert Instytutu Finansów przybliżył również zagadnienie związane z przekształcaniem się kryzysu finansowego w gospodarczy oraz sposobów na wyjście z kryzysów.

IMG 9183

Staże dla najlepszych

Finałem 6. zjazdu III edycji Akademii Instytutu Finansów było wręczenie dyplomów i nagród – staży w Instytucie Finansów.  Izabella Gołaszewska-Mazek, Zastępczyni Dyrektora Instytutu Finansów, wraz z prof. Łukaszem Jabłońskim, Przewodniczącym Rady Programowej Akademii Instytutu Finansów oraz Michałem Pogodowskim, odpowiadającym za komunikację w Instytucie Finansów, uhonorowali dyplomami wszystkich uczestników.

Czwórka uczestników III edycji Akademii Instytutu Finansów została docenionych dodatkowo – stażem w Instytucie Finansów. Wyróżnieni to: Patrycja Smentoch z Akademii Dobrej Edukacji w Gdańsku, Adam Siwek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Mateusz Pańkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  oraz Yana Hrabchak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Gratulujemy!

IMG 9225

Będzie to dla nich doskonała okazja do zdobycia doświadczenia i praktycznych umiejętności, pożądanych zarówno w świecie finansów administracji publicznej, jak i w biznesie.

– Wiedza, którą przekazaliśmy podczas seminariów i wykładów to jedno, ale równie ważne są relacje i kompetencje, jakie doskonaliliście i uzyskaliście podczas wszystkich zjazdów — zaznaczył dr hab. Łukasz Jabłoński.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, prelegentom i pracownikom – bez Was nie byłoby Akademii Instytutu Finansów. To Wy ją tworzycie: Wasza pasja, zaangażowanie, poczucie misji i chęć pójścia krok dalej stanowią fundament tego niezwykłego projektu.

Zobacz także:

> Aktualności > Raporty > Opracowania > Dla mediów > Czytaj więcej
Ikona telefonu

tel. 22 694 5789

Ikona maila

instytut.finansow@mf.gov.pl

Ikona mapy

ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa

Zamknij menu
Dostępność